Co je Mononukleóza?

Úno 24, 2020

 

Infekční mononukleóza (nemoc studentů, polibková nemoc, nemoc z líbání) je virové onemocnění postihující převážně dospívající a osoby mladšího věku. Až 2500 případů ročně. Mononukleóza se přenáší především slinami a její příčinou je infekce B-lymfocytů (bílých krvinek tvořících protilátky) virem Epstein Barrové (EBV) patřícím do skupiny herpetických virů nebo Cytomegalovirem (CMV) a jinými (cca 20% případů).

Inkubační doba bývá sedm týdnů.

V řadě případů mononukleóza proběhne jen s příznaky slabší chřipky nebo jako angína, za kterou také bývá často zaměňována i lékaři. Obecně je ale považována za rizikové onemocnění, protože může vážně oslabit a poškodit organismus. Útočí především na žlázy, jako jsou lymfatické uzliny, slezina a játra.

 

Tím, že viry útočí na B-lymfocyty, vzniká v imunitním systému nerovnováha, kdy T-lymfocyty musí potlačit infekci v B-lymfocytech. V těle tedy zuří občanská válka vlastních buněk imunitního systému mezi sebou a proto je pro imunitu velmi těžké efektivně zakročit a nemoc samo vyřešit.

 

U mononukleózy nejsou žádnou výjimkou následky formou oslabení, únavy, častějších opakovaných infekcí, zvětšených uzlin atd. Narušený imunitní systém totiž nedokáže efektivně zvládnout infekci a jen jí potlačí do infekčních ložisek. Z těchto infekčních ložisek může infekce dále poškozovat organismus a čeká na jeho oslabení, aby mohla novu zaútočit.

Toto nedoléčení mononukleózy vzniká především kvůli nedostatečné léčbě, kterou aplikují lékaři na své pacienty – tedy klid a dietu. Klid a dieta u mnoha nemocných nestačí a lidé si s sebou po nemoci odnášejí následky. Tyto následky mononukleózy je ale možné řešit vhodně zvolenou bylinnou terapií, viz náš protokol na Číst dál - přihlášení.

Zpět na Mononukleóza

 

 

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Registrací zdarma
získáte

Prémiové informace
Léčebné protokoly