Aneb jak (ne)doplňovat železo

Byl jsem takhle jednou na stavbě a jak to tak bývá, člověk má jen dvě ruce, takže kam se šrouby? No samozřejmě do pusy. Klasika. A jak si tak cucám šrouby, vzpomněl jsem si na jednu babskou radu, jak doplnit železo „přírodně“ a „bez chemie“, kterou jsem svého času četl často na facebooku. Máme ale tuhle babskou radu poslouchat?

 

 

Jedna babská rada říká, že železo nejlépe doplniti můžeme, když panna za úplňkové noci hřebíky do jablka vrazí, a to druhý den z rána nemocný snísti musí, než kohout třikrát zakokrhá.  Nebo tak nějak. 😀

 

Faktem je, že byly doby, kdy jsem podobnou babskou radu četl na facebooku alespoň jednou týdně a s velmi kladnými recenzemi. Hlavně ve skupině Alterna, kam mi později raději zakázali vstup. Přemýšlel jsem tedy o tom, jestli taková věc opravdu může fungovat. Ale jen do doby, než mě napadlo, podívat se na celu věc z jiného úhlu pohledu.

 

Babská rada:

Rada zněla, že pokud chcete doplnit železo, nejezte chemické tabletky, prý úplně stačí, když večer do jablka zapíchnete dva hřebíky a necháte přes noc. Kyseliny z jablka prý mají rozpustit část železa a naplní se jím jablko, které tak bude bohatým zdrojem vstřebatelného železa bez chemie.

 

Realita:

Přijmeme-li premisu, že jablko skutečně umí rozpustit a uvolnit z hřebíku železo, musíme si logicky položit otázku, co dalšího s tím železem ještě rozpustí? Další kovy? Těžké kovy? Strojní oleje?

 

Mastnota:

(informace od výrobce)
„Mastnota“ na hřebících je mazací olej ze strojů včetně kovových prachových částic. Takový olej zcela určitě není určen ke konzumaci a jako takový není nijak testován jako potravina.
Při zpracovávání drátu tažením je drát mazán přípravkem, který se bude objevovat v povrchu drátu – je do povrchu zamačkán a ten také nebude určen jako potravina.

 

Složení hřebíku?

Část odpovědi nám poskytne produktový list jednoho běžného hřebíku:
Uhlík 0,9%, Mangan 0,51%, Křemík 0,142%, Fosfor 0,017%, Síra 0,015%, Chrom 0,07%, Nikl 0,05%, Měď 0,08%, Dusík 0,009%

 

Těžké kovy:

Nikdo s určitostí neví. Výrobce sice zmínil, že nějaké testy na těžké kovy jsou, ale v produktovém listu rozhodně zmíněny nejsou.

 

Jíst nebo nejíst?

Jíst jablko s hřebíky tedy nejspíš nebude tou nejlepší cestou, jak bez chemie doplnit železo. Jablko raději jen bez hřebíků. A jak tedy železo doplnit? Můžete stravou, viz náš článek o železe.

Anebo můžete vyzkoušet třeba tabletku se železem, na kterou jsme vám navíc vyjednali slevu 5%, když v košíku zadáte kód SALVARE5 a to na namaximum.cz

Platí na veškerý sortiment.