Vážení přátelé,

V souvislosti s covid-19 se nám stále objevují lidé, kteří tvrdí, že stačí užívat vitamín C, D, E a zinek, a člověk bude v pohodě. Prý “koronavirus nemá šanci“.

Řešení infekcí pomocí přírodní medicíny je už pár let můj koníček a tak si dovolím se k tomu vyjádřit.

Myslím si, že nikdo z nás nebude zpochybňovat pozitivní vliv výše uvedených látek na zdraví a na boj s infekcemi. Na účinnost těchto látek existuje celá řada studií i příkladů z praxe. Můžeme se ale spolehnout na to, že jsou tyto látky zcela dostatečné na prevenci a léčbu Covid-19? Já tvrdím, že ne.

Tyto látky jsou důležité pro fungování našeho těla a imunity a souhlasím s tím, že většině lidí, mohou pomoci zvládnout nemoc lépe. A jistě budou schopné zmírnit průběh i u rizikových skupin a některé z nich ochránit od nutnosti hospitalizace. Což je samozřejmě vynikající.

Ale imunita každého z nás je jiná. Zatímco se ukazuje, že většina lidí má poměrně lehký průběh, je i velké množství lidí, kteří vyžadují hospitalizaci. Převážně jsou to lidé starší, nebo s jinými nemocemi. Zase tak velkou výjimkou ale nejsou ani lidi nad 40 let, kteří si s covid-19 protrpí své.

Většině lidí kombinace C, D, E a zinek pomůže a budou si jí chválit, protože by i tak měli lehčí průběh.

Naším cílem by ale mělo být, doporučovat postupy, které ochrání i rizikové skupiny. A na to C, D, E a zinek nemusí nestačit.

C – vysoké dávky mohou sloužit jako prevence i léčba. Preventivně doporučuji přírodní zdroje, jako je strava, doplňky acerola, camu camu atd. Při léčbě poté použít klasické C1000.

V jedné studii po dobu 6 hodin od objevení příznaků infekce podávali každou hodinu C1000 a v dalších dnech dávali C1000 3x denně.
Celkově byly hlášené příznaky chřipky a nachlazení ve zkušební skupině sníženy o 85% ve srovnání s kontrolní skupinou po podání vitamínu C.

D – pomáhá posilovat imunitu a zmírňuje záněty. Mimo samotný efekt posílení imunity, může být ochranou při tzv. cytokinové bouři, která rozjede intenzivní zánět a tím může poškodit i samotného pacienta.

Jeho užívání by mělo být dlouhodobě a při infekci jen krátkodobě zvýšit dávky. Pokud se zanedbá prevence, použití vysokých dávek během infekce není tak efektivní. Doporučujeme kombinovat s k2.

E – dlouhodobě posiluje imunitní systém, zvyšuje tvorbu leukocytů, hladinu imunoglobulinů, aktivitu NK buněk (natural killer cell’s) a produkci interleukinu.

Užívat by se měl dlouhodobě.

Zinek – může zvyšovat odolnost proti infekcím, zabránit pneumonii.

Při probíhající infekci je vhodné nechat tabletu postupně rozpustit v ústech. Vstřebávání začne už v ústech, což může hrát roli především při průjmech, kdy je narušené trávení. Navíc tak působíme už v ústech a krku, kde z velké části zuří infekce.

Doporučená preventivní dávka je 15-30mg denně. Při infekci je podle studií možné krátkodobé zvýšit dávku až na 150mg denně. 150mg denně může dráždit žaludek a mít vliv na hladinu mědi. Při krátkodobém použití 2-3 týdny, ale nemá na hladinu mědi vliv. Tak vysoké dávky ale v boji s infekcí považuji za zbytečné a držel bych se denních dávek do 60 – 90mg max. Důležité je preventivní užívání.

Tyto složky jsou tedy skutečně efektivní. Ale jakkoliv výše uvedený popis účinků může znít krásně, není to všelék a ne vždy to stačí u rizikových osob. Rozhodně nemoc nepodceňujte a svůj zdravotní stav konzultujte s lékařem.

Co bychom mohli ještě použít?

Kvercetin – je to antioxidant a ionophore. Pokud se zinek dostane do buňky, tak zabrání množení viru. Jenže molekula zinku má kladný náboj (Zn2+) a částice s kladným nábojem nedokáže proniknout přes buněčnou membránu jinak, než přes speciální transportér. Tím může být v nemocnicích používaný hydrochlorochin anebo námi používaný kvercetin. Důležité je preventivní užívání zinku před příchodem infekce (viz výše). Používat kvercetin preventivně je ideální, ale zásadní je nasazení při infekci.

Preventivně 250-500mg.
Při infekci 1500 – 3000mg po dobu 5-7 dnů.

Omega 3 – mají vliv na cytokinovou bouři a záněty v těle, čímž snižují rizika při infekci. Užívají se 2g denně.

B-komplex – má vliv na většinu procesů v těle a samozřejmě i na imunitu. Osobně doporučuji při potížích b-komplet forte od vitaharmony 2x denně 1/3 až 1/2 tablety s jídlem. Preventivně by vám měl stačit kvalitní multivitamin 2xdenně.

Byliny preventivně posilující imunitu pro boj s viry. Preventivně stačí doporučená dávkování. Lze je použít i během infekce, ale nejlépe se uplatní, pokud jsou užívány preventivně.

Echinacea
Kozinec blanitý
Reishi.

Byliny pro léčbu. Jsou to byliny s antivirovými účinky. Jejich největší sílu poznáme, když je budeme užívat během probíhající infekce. Ideální je mít je doma a začít je užívat při prvních příznacích. Při infekci běžně zvyšujeme dávkování 2-3x v závislosti na situaci a stavu nemocného.

Růži stolistou
Badyán
Čubet benedikt
Tužebník
Lékořice
Extrakt z jádra grepu (ideálně od Virde, který má 84% extraktu)
Bez plod

Nejčastěji používám v léčbě tinktury od tinktura.eu

Tolik bych asi řekl k základním informacím o léčbě. Podle mých zkušeností, lze kombinací těchto látek snížit riziko hospitalizace, poškození orgánů a úmrtí na minimum.

Pokud vás článek zaujal, podívejte se na další informace do našich facebookových příspěvků. Odkaz na ně je zde.

  1. Paralen jeden z korejských lékařů doporučoval neužívat vysoké dávky léků snižujících bolesti a teplotu, protože by jejich užívání mohlo zakrýt zhoršování nemoci, které by již mohlo vyžadovat lékařskou péči. A i já se k tomuto doporučení přidávám. Berte tedy léky v dávkách jen podle příbalového letáku či doporučení lékaře. Neměli bychom zdravotníky zatěžovat, pokud to nebude nutné, ale rozhodně bychom je měli zavolat, pokud to bude potřeba.

Pokud máte nějaké zdravotní potíže, nebo alergie, zhoršení stavu, jakékoliv podezření, že by něco nemuselo být pro vás konkrétně vhodné, konzultujte to s odborníkem. Osoby s imunosupresivy musí postupovat zcela individuálně pod vedením odborníka.